Rowerek biegowy (ang. balance bike) jest pozbawiony pedałów i przeznaczony dla dzieci w wieku od około 18. miesięcy do 5-6 lat, kiedy to nasze pociechy uczą się utrzymywania równowagi i koordynacji ruchowej, a także przygotowują do nauki jazdy na klasycznym rowerze.

Poruszanie się nim następuje poprzez odpychanie stopami od ziemi i utrzymywanie równowagi, co pozwala dziecku wyrobić w sobie także umiejętności skręcania i hamowania, jak również predyspozycji motorycznych. To pojazd rekomendowany dla tych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze.

W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jakie rowerki biegowe są najchętniej wybierane i które czynniki oraz parametry brać pod uwagę przed zakupem.

Jaki rowerek biegowy dla dziecka najlepszy? Poradnik, kryteria i ranking rowerków bez pedałów.
Jaki rowerek biegowy dla dziecka najlepszy? Poradnik, kryteria i ranking rowerków bez pedałów.

Poniżej znajduje się aktualne na 2024 zestawienie z rowerkami dziecięcymi bez pedałów, które aktualizujemy każdego dnia. Staramy się, aby Kupujący mogli wybrać jak najlepszy dziecięcy rowerek bez pedałów. Zachęcamy do dzielenia się opiniami oraz doświadczeniami z zakupu.Najczęściej występujące typy rowerków biegowych

 • Klasyczny rowerek biegowy – posiada ramę, kierownicę, siodełko i koła, oczywiście nie mając na wyposażeniu pedałów. Dziecko porusza się naprzód poprzez kontakt stóp z ziemią przy jednoczesnych odpychaniu się;
 • Bezramowy rowerek biegowy – nie posiada ramy, co oznacza, że dziecko może łatwiej wsiąść i z niego zsiąść. Jest zwykle lżejszy i bardziej przenośny niż klasyczny rowerek biegowy;
 • Rowerek biegowy z regulowanym siodełkiem – regulacja siodełka umożliwia dostosowanie wysokości siedziska do wzrostu dziecka;
 • Rowerek biegowy z hamulcem – hamulec pomaga dziecku w bezpiecznym zatrzymywaniu się podczas jazdy;
 • Rowerek biegowy z amortyzacją – amortyzacja pomaga w łagodzeniu wstrząsów podczas jazdy, szczególnie po nierównym terenie;
 • Elektryczny rowerek biegowy – wyposażony elektryczny napęd, pomaga dziecku w przyspieszaniu i utrzymywaniu równowagi.

Plusy i minusy rowerków biegowych

+ Zalety

 • Dziecko korzystając z rowerka biegowego uczy się utrzymywania równowagi poprzez balansowanie na dwóch kołach. Dzięki temu w przyszłości łatwiej mu będzie nauczyć się jeździć na rowerze.
 • Jazda na rowerku biegowym pozwala dziecku na rozwijanie koordynacji ruchowej, siły mięśni i orientacji przestrzennej, a także cech motorycznych i kondycji.
 • Rowerek biegowy pozbawiony jest pedałów i hamulców, co zwiększa bezpieczeństwo podczas nauki jazdy w przypadku najmłodszych dzieci.
 • Dziecko ucząc się jazdy na rowerku biegowym, rozwija swoje poczucie niezależności i samodzielności, co wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny.

– Wady

 • Nie posiada pedałów, co może być nieco frustrujące dla dziecka, które chce już spróbować jazdy na tradycyjnym rowerze.
 • Podczas jazdy na rowerku biegowym istnieje ryzyko przewrócenia się, szczególnie jeśli dziecko nie nauczyło się jeszcze utrzymywać równowagi.
 • Rowerek biegowy wymaga odpowiedniego miejsca do jazdy, np. parku lub podwórka, co może być utrudnione w przypadku mieszkań w blokach.
 • Rowerek biegowy nie jest odpowiedni do jazdy po nierównym terenie (słabsza amortyzacja), co może ograniczać jego możliwości użytkowania w niektórych miejscach.

Zobacz Tanie biegowe rowery w Rankingu 2024

Jeżeli posiadasz ograniczony budżet na zakupy, wówczas polecamy poniższe zestawienie z rowerkami dziecięcymi bez pedałów, z produktami uszeregowanymi rosnąco według ceny.Ranking 2024 rowerków biegowych

Zastanawiasz się, co kupują najchętniej konsumenci? Polecamy alternatywne zestawienie, które (mamy nadzieję) pomoże Ci wybrać możliwie najlepsze dziecięce rowerki bez pedałów.


Jeżeli już znalazłeś swój wymarzony produkt i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem zakupowym, zachęcamy do wyrażania opinii na temat publikowanych tutaj zestawień z rowerkami dziecięcymi bez pedałów.


Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze rowerka biegowego?

Przed zakupem rowerka biegowego dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów oraz cech.

 • Rozmiar – rowerki biegowe są dostępne w różnych rozmiarach, więc ważne jest, aby wybrać ten odpowiedni dla dziecka. Najważniejsza kwestia to swoboda siedzenia i bezproblemowe dotykanie ziemi stopami, co pozwala na utrzymanie równowagi i kontrolę nad rowerkiem. Dobrej jakości rowerki biegowe zazwyczaj oferują różne rozmiary dla dzieci w różnym wieku i wzroście.
 • Waga pojazdu – powinien być lekki, aby dziecko mogło łatwo manewrować nim i kontrolować swoje ruchy. Waga rowerka powinna być zrównoważona i dostosowana do masy dziecka. Zbyt ciężki rowerek może być niebezpieczny i trudny do prowadzenia.
 • Materiał wykonania – rowerki biegowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, drewno, tworzywo sztuczne czy stal. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Rowerki biegowe wykonane z aluminium są lekkie i wytrzymałe, ale są również droższe. Rowerki drewniane są piękne i tradycyjne, ale mogą być cięższe i mniej odporne na czynniki mechaniczne. Z kolei te z tworzywa sztucznego są łatwe w czyszczeniu i odporne na warunki atmosferyczne, ale mogą być mniej wytrzymałe niż modele wykonane z innych materiałów. Dobrze jest wybierać rowerki z solidnymi ramami i dobrze spasowanymi elementami.
 • Regulacja wysokości kierownicy i siodła – powinna być dostosowana do wzrostu dziecka poprzez bezproblemową regulację, dzięki czemu dziecko będzie mogło wygodnie i bezpiecznie korzystać z rowerka, a także łatwiej kontrolować jego kierunek poruszania się.
 • Dodatkowe akcesoria – niektóre rowery biegowe mają na wyposażeniu kosz na zabawki lub siedzenie dla lalek. To może się okazać przydatne, jeśli dziecko chce zabierać ze sobą różne przedmioty i zabawki na czas jazdy.
 • Rozmiar kół – wielkość kół rowerka biegowego wpływa na łatwość prowadzenia i stabilność jazdy. Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą mniejsze koła, natomiast dla starszych – większe.
 • Wygoda podróżowania – rowerek biegowy powinien m.in. posiadać miękkie uchwyty, wygodne siedzisko oraz odpowiednio profilowane ramiona i kierownicę.
 • Bezpieczeństwo – rowerek biegowy powinien być wyposażony w odpowiednie odblaski i sygnał dźwiękowy, co sprawia, że jest on dobrze widoczny. W przypadku starszych dzieci przydadzą się również hamulce.
 • Design rowerka – szeroka dostępność różnych wariantów kolorystycznych oraz wzorów sprawia, że każdy rodzic z pewnością znajdzie odpowiedni model dla swojego dziecka.
 • Cena – rowerki biegowe są dostępne już w kwocie do 100 zł, natomiast za te lepszej jakości i większych gabarytach wymagają wyłożenia przynajmniej 250-300 zł. Najdroższe pojazdy do już konstrukcje oferowane w kwocie powyżej 1000 zł.
Zobacz również:  Nasz Ranking dobrych rowerków biegowych Hypermotion!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *