Gdy nadchodzą pierwsze tygodnie wakacji, dzieci czasami zaczynają popadać w letnią nudę. Bez codziennego harmonogramu zajęć znalezienie rzeczy, które przyciągną ich uwagę, może być trudne.
Dla rodziców i opiekunów utrzymanie właściwego rytmu dnia w lecie jest dużym wyzwaniem i zadaniem, ale należy pamiętać, że zorganizowane środowisko pomaga tworzyć atmosferę, w której dzieci czują się bezpiecznie, stabilnie, mogą rosnąć i rozwijać się.
Próbujesz wymyślić nowe zajęcie dla swoich dzieci podczas lata? Mamy kilka pomysłów, które z pewnością im się spodobają.
1. Spotkanie z przyjacielem
Badania pokazują, że umiejętności planowania, organizowania, współpracy i regulacji emocji poprawiają się, gdy dzieci częściej się ze sobą bawią. Niezależnie od tego, czy spotykamy się w czyimś domu, w parku czy w innym miejscu, wspólne spotkania z dziećmi to świetny sposób na spędzenie czasu i zbieranie wspomnień.
2. Wspólne spacery
Znalezienie parku lub rezerwatu przyrody, w którym można wędrować szlakami może być naprawdę ekscytujące! Dzieci często chętnie podążają nową ścieżką, której wcześniej nie znały, lub przyglądają się bliżej roślinom, zwierzętom lub owadom, których nigdy wcześniej nie widziały.
Nauka potwierdza znaczenie przebywania na świeżym powietrzu, wskazując na zmniejszenie objawów depresji i lęku u osób spędzających więcej czasu na łonie natury.
3. Zaplanowanie pikniku
Być może uda Ci się połączyć spacer na łonie natury z następnym pomysłem: pakowanie posiłku do zjedzenia, gdy jesteś poza domem! Zaangażuj dzieci w to, co wszyscy będą jeść, prosząc je o wybranie smakołyków które chcą zabrać ze sobą na przygodę na świeżym powietrzu. Nie zapomnijcie też o ulubionych napojach.
4. Jazda na rowerze
Niewiele zajęć na świeżym powietrzu kojarzy się z latem tak, jak jazda na rowerze. Wspólne przygotowanie rowerów do jazdy, ustawienie siodełka, pompowanie opon czy znalezienie dobrej trasy do przejechania kilku kilometrów to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną. Jazda na rowerze pomaga poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne osób w każdym wieku – od dzieci po dorosłych w wieku 70 i 80 lat.
5. Nauka pływania
Nauka pływania to umiejętność na całe życie. Badania sugerują, że umiejętności przetrwania w wodzie zdobyte podczas lekcji mogą pomóc zmniejszyć ryzyko utonięcia u dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Wiele miejskich ośrodków rekreacyjnych oferuje lekcje pływania na basenach dla dzieci już od pierwszego roku życia. Jest to świetny sposób na ochłodzenie się i jednoczesne nawiązanie kontaktu z rówieśnikami.
6. Praca w ogrodzie na świeżym powietrzu
Dzieci uwielbiają brudzić ręce, więc dlaczego nie poprosić ich o pomoc w pracach ogrodniczych? Niezależnie od tego, czy jest to ogród warzywny, czy kwiatowy, zachęcanie dziecka do wzięcia odpowiedzialności za rośliny to świetny sposób, aby poczuło się włączone w bardziej dorosłe życie.
W zależności od wieku i dojrzałości dzieci można przydzielić im różne prace w ogrodzie np. koszenie trawnika, grabienie skoszonej trawy, pomoc w układaniu ściółki lub ziemi doniczkowej, podlewanie roślin, zbieranie owoców.
7. Gra w gry klasyczne i planszowe
Planszówki to idealny sposób na nudę w domu. Kochają je zarówno młodsi i starsi, a ilość propozycji w sklepach daje ogromne pole do wyboru. Proste gry pomagają dzieciom postępować zgodnie z podstawowymi wskazówkami, rozwijają kreatywność ale też uczą współpracy i zdrowej rywalizacji.
Rodzinne zmagania w grach takich jak Monopoly często stają się zabawnymi historiami do opowiadania na długie lata. Na spokojne popołudnie sprawdzi się też gra w skojarzenia lub kalambury. Aby przy okazji dodać maluchowi nieco ruchu, umówcie się, że przegrany np. rozkłada sztućce do obiadu albo wynosi śmieci.
8. Szukanie skarbów
Szukanie ukrytych przedmiotów w domu lub na podwórku może być świetnym sposobem na przerwanie powolnego letniego dnia. Schowaj jakieś przedmioty, mogą być to pluszaki, przekąski, książki itp., aby dzieci mogły je znaleźć. Nakieruj dziecko prostymi poleceniami typu: „idź w stronę fotela, omiń go, odwróć się„.
Możesz też podać liczbę kroków, jakie ma przejść lub zastosować podpowiedzi typu „ciepło / zimno„. Co więcej łatwo urozmaicić zabawę, posługując się zagadkami albo prostymi działaniami matematycznymi a nauka przez zabawę świetnie sprawdzi się u dzieci w różnym wieku.
9. Wspólne czytanie
Odwiedź z dzieckiem księgarnię lub najlepiej pobliską bibliotekę. Biblioteki to lokalne skarby. Oprócz książek, które klienci mogą wypożyczać, często oferują bogatą ofertę zajęć dla dzieci np. spotkania z autorami książek i gośćmi specjalnymi, konkursy oraz maratony czytania. Wspólne czytanie ma wielki wpływ na rozwój dziecka: rozwija jego wyobraźnię, urozmaica słownictwo, poprawia pamięć oraz poszerza wiedzę.
10. Oglądanie telewizji
Oglądanie większej liczby filmów lub programów telewizyjnych niż w ciągu roku szkolnego to coś, co wiele dzieci robi w miesiącach letnich. Ale to nie znaczy, że aktywność fizyczna nie może być jej częścią! Istnieje wiele filmów, które zawierają interaktywny ruch w swojej treści. Wybierajcie więc kanały udostępniające zabawne, interaktywne filmy, które zachęcają dzieci do ruchu i zabawy podczas oglądania.